Home Uncategorized Tani Shba ‘dridh’ Ballkanin me lajmin e madh per Kosoven, Ja kur...

Tani Shba ‘dridh’ Ballkanin me lajmin e madh per Kosoven, Ja kur pritet heqja e Vizave!

89
Advertisement

Zëvendësndihmës Sekretari i Zyrës për Çështjet Euroaziatike, tha se Shtetet e Bashkuara kanë mbetur të zhgeenjyera nga vendimi i Bashkimit Europian për të mos nisur Konferencën e Parë Ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.
Nga Forumi i Prespës për Dialog, diplomati Amerikan tha se BE-ja gjithashtu duhet të mbajë premtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Për të realizuar potencialin të këtij rajoni, liderët duhet të bëjnë më tepër se premtime, duhet të marrin masa dhe të zgjidhin ceshtjet politikee brenda dhe jashtë vendit.
Jemi të zhgenjyeer nga vendimi për të mos nisur negociaat, sepse këto kanë penguar përparimin e synimeve tona në rajon.