Home Uncategorized Ndryshon moti, në këtë ditë pritet të bien temperaturat

Ndryshon moti, në këtë ditë pritet të bien temperaturat

42
AdvertisementInstituti Hirdometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se gjatë pesë ditëve të ardhshme pritet të mbajë mot i nxehtë.

Kjo gjendje meteorologjike do të vazhdoj edhe gjatë javës së parë të muajit korrik.

“Të premten parashihet të ketë ulje të përkohshme në fushat barike por edhe në ato termike dhe për pasojë pritet ndryshim i përkohshëm i motit, i cili parashihet të shoqërohet me riga shiu dhe shkarkime rrufesh”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 15-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 31-37 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe jugperëndimit me shpejtësi 1-11 m/s.